Parasa: 5Mózes 21:10-25:19
Haftara: Ézsaiás 54:1-10
A válás nem jó dolog. Ebben egyet tudunk érteni. Nem mondja a Tóra sem, hogy gyógyulást hozna, sem a próféta nem dicséri meg azokat, akik elváltak feleségüktől („Gyűlölöm azt, aki elválik feleségétől – mondja az Úr, Izráel Istene” Malakiás 2:16). A válás rossz megoldás, amivel rossz dolgokat próbál az ember rendbe tenni. Az eheti parasa azonban nem elítélőleg beszél a válásról, bár nem is rendeli el, nem dicséri, csupán elmondja, hogy mi történik akkor, ha két ember a házasságban összekötött életét szétválasztja.
Hát, igen. Azt is el lehet mondani, mi történik akkor, ha két papírlapot összeragasztunk, majd ismét szétszedünk, és megpróbáljuk őket így hasznosítani. A Tóra nem hagy minket illúziókban a válással kapcsolatban. A válás ugyanis nem egy emberi szerződés felbontása, ahogyan a mai, kortárs kultúránk gondolja, még csak nem is a tulajdonjog átruházása, vagy a tulajdontól való megszabadulás (ahogyan néhány kultúra árucikknek tekinti ma is a nőket, akiket apák és férjek adnak-vesznek), hanem két erkölcsileg felelős teremtmény megszentelt közössége bomlik meg. Az ember – férfi és nő – mint Isten képmása törik össze, akár hiszünk ebben, akár nem. A házasság, a szövetség két ember között tette a két tökéletlent egésszé, együtt töltötték be küldetésüket, és ennek áldásaként érkeztek esetleg a gyerekek is.
Ha ez megbomlik, hogyan tegyük rendbe?
A Tóra előírja a válólevelet, azaz a nőt nem elkergették, hanem amennyire ez lehetséges, helyreállították a státuszát. Egy olyan világban, ahol a férfiak hajlottak volna rá, hogy a nőket értéktárgynak, rabszolgának, tulajdonnak kezeljék, ez a papír a dolgoknak ezt a részét rántja egyenesbe: ez a nő szabad, és semmivel sem tartozik senkinek. Ez a nő tiszta, és aki szereti őt, szövetségre léphet vele.
Itt mutatkozik meg a megmásíthatatlan: ez a nő tiszta annak a számára, aki hajlandó őt szeretni… kivéve a férfit, aki elvált tőle. Bármit hozzon is az élet, számára ez a nő már tisztátalan, elérhetetlen. Ez a szabályozás is természetesen megakadályozza azt, hogy a férfiak egymás között csereberéljék a nőket, mint tulajdonukat. Egy ébresztő „tockos” ez az önző férfiközpontú társadalomnak: a szerelem, a házasság nem játék, nem üzlet, nem próbálkozás, hanem egyetlen, visszafordíthatatlan szövetség. A felbontása sem más, mint a szövetség megtörése. Magadat szakítod el tőle.
Sammai rabbi egykor úgy vélte, a Tóra itteni szavai: „valami ellenszenveset talál benne” csakis úgy érthetőek, hogy valamilyen szemérmetlenséget, hűtlenséget talál benne. Ilyen módon a hűtlen asszony tisztátalanná vált, már nem állhat helyre a szövetség. Persze később Hillél jóval irgalmasabb felfogása vált elterjedtté, aki bármilyen ellenszenv esetén megengedte a válást, ha ezt a szövetséget a pár már nem tudja örömmel megélni. (Ne kínozzuk őket, így is van elég baj a világban!) De valójában a Tóra most olvasott szavai arra mutatnak rá, hogy bármit gondoljon is bárki, te a válással a társadat mondod ki tisztátalannak, és közöttetek ez már jóvátehetetlenül így marad.
Miért ilyen végleges?
Miért ilyen bonyolult és végleges minden lépés, amit a házasságunkban teszünk meg? Azért, mert épp ez ábrázol ki valami sokkal hatalmasabbat: az Ö_való és Izráel szövetségét. Az is visszafordíthatatlan, az sem játék. Izráelnek ebben van, és kell is, hogy legyen felelőssége, erkölcsi szabadsága. A TaNaCh hátralevő része azt is elmondja, hogy a népünk nem egyszer és nem kétszer mutatta meg ezt a szabadságát éppen abban, hogy hűtlenné vált az Ö_valóval szemben.
Ha pedig megértettük, hogy a szövetség visszafordíthatatlan, a megszegése gyógyíthatatlan, akkor most ámulattal olvashatjuk a Haftarát, mert épp az elképzelhetetlenről beszél:
„Mint elhagyott és fájó lelkű asszonyt, megszólít téged az Úr, és mint ifjú menyasszonynak, ha megvetett volt is, ezt mondja Istened: Magadra hagytalak néhány pillanatra, de nagy irgalommal ismét összegyűjtelek. Túláradó haragomban egy pillanatra elrejtettem előled arcomat, de örök hűséggel irgalmazok neked – mondja megváltó Urad.” (Ézsaiás 54:6-8)
De hát hogyan lehetséges ez?
Ki lehet simogatni az összeragasztott és szétszaggatott lapot? Meg lehet gyógyítani az összetört képmást? Ez csak úgy lehetséges, ha valamilyen természetfölötti gyógyulás történik. A kulcs pedig abban a fejezetben van, amit épp ezekben a hetekben ugrott át a haftara-olvasás rendje. Az a bizonyos 53!!!
„Mindnyájan tévelyegtünk, mint a juhok, mindenki a maga útját járta. De az Úr őt sújtotta mindnyájunk bűnéért.”
(Ézsaiás 53:6)
A Tórában nincs olyan áldozat, amely helyrehozhatná a hűtlenséget, de az Ö_való megteheti. Új szövetséget ajánl mindazoknak, akik Elé viszik hűtlenségüket, és Nála keresnek gyógyulást.
A Zsidók Jézusért csapatában mi nem hiszünk a válásban. Tudjuk, hogy van, de nem gondoljuk, hogy megoldást jelentene. Nem hiszünk abban sem, hogy a mi feladatunk lenne az együtt élni képtelen embereket parancsszóval együtt tartani. Amiben mi hiszünk, hogy van gyógyulás, és ennek kulcsa a názáreti Jesua/Jézus. Benne van megtisztulás, bármi történt is, zsidók és nem zsidók, házasok és nem házasok számára. Hisszük, hogy Nála minden lehetséges.
Kedves Feri!
Írsod azt mutatja, hogy a válás problémája évezredek óta megoldatlan! A legsúlyosabb büntetések sem állítják meg a kibontakozó tendenciát! A végső következtetésed, hogy a Jézus hit mindent megold, félrevezető, hiszen a kereszténység sem szüntette meg a válásokat!
Én úgy látom, hogy az összeteartozás megszilárdítása két ember dolga. A szövetség létrehozása csak a ketdet, az igazi feladatok csak ezután következnek. A jóban rosszban együttlét erodálódik, ha nem dolgozunk szakadatlanul annak megakadályozásán. A feledat még ennél is nagyobb: a jót még jobbá kell tenni. Ennek részleteiről most nem írok (csak, ha megkérdezel), de egy tanmesét azért elmondok. A fiú az apjához fordult tanácsért. A házasságuk annyira megromlott, hogy legszívesebben megölné az asszonyt. Az apa tanácsa: Fiam! Ebből a porból mindennap tegyél az ételébe, de legyél hozzá nagyon kedves, dícsérd a jó tulajdoságait, nehogy gyanut fogjon a feleséged. Egy idő múlva még kétségbeesetteben kér tanácsot a fiú az apjától. Apám! Hogy lehetne visszacsinálni, már azt szeretném hogy éljünk együtt tovább boldogan! Apa: Fiam! Semmi gond! A por, amit adtam, rizspor volt!
Kedves József! Elnézést kérek, amiért ilyen sokáig nem reagáltam a hozzászólásra. Sajnos sok öncélú üzenetet is kapunk, és az értékes üzenetek megbújnak közöttük. Köszönöm, hogy elolvastad a cikket, és szívmelengető volt a történet, még ha csak tanmese is.
Igazad van abban, hogy a házasság Jézustól nem lesz automatikusan jó, mint ahogyan nagyon sok házasság jó Jézus nélkül is. Abban van tapasztalatunk már, hogy a Jézus nélkül megromlott házasságok hogyan gyógyulnak meg Jézussal. Intézményesen legfeljebb tiltani lehet a válást, vagy még inkább az újraházasodást, ám ez csak szenvedést okoz. Mi ebben a csapatban nem hiszünk az intézményes vallásosságban. Abban hiszünk, hogy Jézus gyógyít, akár menthető a házasság, akár már megtörtént a válás.
Még egyszer köszönöm, hogy megosztottad az észrevételed és ezt a történetet! Megkereslek e-mail-ben, mert kíváncsi vagyok a további gondolataidra is.
Szeretettel
Feri