Isaac Brickner, a Los Angeles-i Zsidók Jézusért vezetője
Los Angeles dinamikusan változó kultúrája számos kihívás elé állítja evangelizáló misszionáriusainkat, emellett nehézségeket gördít a tartós kapcsolatok kialakítása elé. Sokan nem tudják az ígéretükhöz tartani magukat, mert annyira hirtelen változik az élet LA-ben. Ráadásul, az antiszemitizmus növekedése folyamatos fenyegetést jelent a zsidó és izraeli közösségek számára, ami tovább nehezíti a bizalomépítést. De mi felfedeztük, hogy van egy érdekes közös vonás a helyi zsidó és izraeli emberek között: a képzőművészet.
A művészek LA-ben rendkívül sokfélék. Sokan a „nagy áttörés” reményében költöznek ide. Mi olyan helyet kínálunk számukra, ahol alkotói közösségekbe kapcsolódhatnak egymással, és ahol a műveikkel megjelenhetnek tematikus kiállításokon. Misszionáriusaink művészeti órákat vezetnek, koncerteket és kiállításokat szervezünk, sőt mindezt a kávéházunkban, az Upside Downban (magyarul „Fejjel lefelé”) tesszük.
Az Upside Down kávéház egy művészeti tér és egyben közösségi központ. A Jews for Jesus üzemelteti és 2019 óta szolgálja a Westwood Village és az UCLA helyi közösségét. Adományokból működik, a rendezvényeik többnyire ingyenesek a látogatók számára.
2024 februárjában egy művészeti kiállítást rendeztünk „Kérdések Istenhez” címmel. A bemutatott műalkotások egy része közvetlenül Tel Avivból érkezett, Jób történetét és a siralom fogalmát öntötték művészi formába az izraeli alkotók. A kiállítás megnyitóján eredeti hagyományos izraeli zene hangzott fel élő előadásban, ami érezhetően megadta az alaphangot a közönségnek. Ezzel segítettünk a látogatóknak az érzelmeik feldolgozásában.
Májusban egy műsort mutattunk be a Pészahról és a zsidó nép „eredetéről” – „Eredet” címmel. A művészeti térbe belépve látható volt egy falra festett világtérkép, amelyen a látogatók egy ponttal megjelölhették azt a helyet, ahonnan a legjobb tudomásuk szerint az őseik származtak. Voltak, akik több generációra visszamenőleg tudtak emlékezni, mások egyszerűen csak egy pontot tettek a térképen egy helyre. Arra akartuk a látogatókat rávenni, hogy vagy fogadják el vagy utasítsák el az örökségüket, de ne maradjon érdektelen az, ami őket formálta. A kiállítás kihirdetését követően Tobytól, az UCLA (Kaliforniai Egyetem) egyik művészétől egy gyönyörű pályamunkát kaptunk.
Toby kifejezetten a pályázati felhívásunkra készített egy alkotást, amely minden szempontból olyan volt, amilyet kerestünk. Május azonban különösen érzékeny időszak volt a Los Angeles-i zsidó közösség számára, mivel az UCLA egyetemen megerősödött a nyíltan ellenséges antiszemitizmus. Toby félt, hogy célpont lesz, emiatt úgy döntött, hogy visszalép. Mi viszont folytattuk a program összeállítását, és közben teltek a hetek. Toby a megnyitó előestéjén megkeresett minket, és úgy döntött, hogy az Upside Down-ban kiállítja műveit. Bátorságot vett, felelősséggel felvállalta a zsidóságát, és elmélyülten beszélgetett a misszionáriusainkkal a hitéről.
A közelmúltban sok kapcsolatot sikerült kialakítanunk a környező zsidó közösségekkel a Los Angeles-i szervezetünk két misszionáriusa, Jake és Jeanne Rosen építkező munkájának köszönhetően. Nekik különleges tehetségük van ahhoz, hogy a képzőművészeten keresztül érjék el a közösségeket. Jake magával ragadó képzőművészeti workshopokat tart, amelyek elmélyítik a résztvevők közötti kapcsolatokat. A Rosen házaspár nagyszerűen elősegíti egy biztonságos kreatív tér kialakítását, amelyben az egyének felfedezhetik a saját spiritualitásukat, egyben tartalmas beszélgetéseket folytathatnak. Az így kiépített kapcsolatok és a művészet közös szeretete révén valódi evangéliumi beszélgetésekre nyílik lehetőség.
Jake és Jeanne más Los Angeles-i kiállítótermekkel is együttműködnek. Nemrég, az egyik képzőművészeti órán egy zsidó családdal találkoztak, akikkel azóta együtt tartják a sabbatot. Ez a család elismert tagja a Los Angeles-i izraeli közösségnek. Jake és Jeanne azt tervezi, hogy a jövőben meghívják őket az Upside Down kiállításaira is. Kérjük, imádkozz azért, hogy a család majd eljöjjön, és még a barátaikat is meghívják! Az izraeliek szeretik megosztani egymással a felfedezéseiket, és hajlamosak arra, hogy ugyanazokat a klubokat, ugyanazokat a boltokat és ugyanazokat az iskolákat válasszák a gyerekeik számára.
Misszionáriusaink kapcsolatrendszere elképesztő lehetőségeket teremt arra, hogy az evangélium szokatlan helyeken is hirdettessék. Nemrégiben csapatunk egyik tagját meghívták egy zsidó barátunk otthonába a gyermekük születésnapi zsúrjára. A buli alatt az egyik családtag félrehívta őt egy másik szobába, hogy megmutassa a család több év alatt felhalmozott művészeti gyűjteményét. A művészetről és az életről beszélgettek, és kiderült, hogy maga a családtag is holokauszt-túlélő. Misszionáriusunk meglepődött és felfigyelt arra, hogy a tévében keresztény zene szól. A családtag a misszionáriusra nézett, és azt mondta: „Éppen a kereszténységről tanulok… El tudod ezt hinni?! Jézusról olvasok!”
Ritka alkalom az ilyen, és ez nem történhetett volna meg anélkül, hogy az Úr ne adott volna szenvedélyt számunkra a kultúra és a közösség elérése iránt. Kérjük, imádkozz, hogy a művészeti alkotások továbbra is inspirálók legyenek a kávézó látogatói számára. Imádkozzatok Jake és Jeanne Rosenért és a többi Los Angeles-i misszionáriusainkért, akik tartalmas és őszinte kapcsolatokat építenek az izraeliekkel és a körülöttük élő más zsidó közösségekkel. Imádkozz Tobyért és a holokauszt-túlélő ismerőséért, hogy nyitottságuk az evangélium iránt még több beszélgetéshez és a hit felismeréséhez vezessen, és hogy reményt találjanak Jézusban mint Messiásukban.